piątek, 18 grudnia 2015

Uzależnienie od słodyczy istnieje!


Jesteśmy świadomi tego, że np. papierosy czy kawa są w stanie nas uzależnić. Niestety, tego samego uzależnienia często nie łączymy choćby z innymi używkami, których stosujemy duże ilości. Również słodycze, a konkretniej – zawarte w nich cukry – mogą być powodem, dla którego popadniemy w poważne uzależnienie. Tym gorsze, że trudno jest się go pozbyć w organizmie pragnącym czegoś słodkiego.

Ludzki organizm z pewnymi smakami wiąże przyjemność, która znów powoduje, że chcemy powtarzać próby zjedzenia niektórych potraw. Tak też jest w przypadku uzależnienia od słodyczy, które nierzadko jemy zarówno w smutku, jak i w radości; jako przekąskę między daniami, albo – o zgrozo! – zamiast normalnych posiłków. Dlaczego uzależnienie od słodyczy istnieje i z jakiego powodu warto się go pozbyć?

Zły wpływ cukru
Oczywiście, gdy mowa o złym wpływie cukru, myślimy najpierw o nadwadze. Jest to zrozumiały krok – ale jednak nie jedyny. Oczywiście, nadmierne spożywanie rzeczy bogato słodzonych może w rezultacie doprowadzić do znacznej nadwagi zarówno u dorosłych, jak również u dzieci. Co więcej, często też rozwija się u osób przesadzających ze słodyczami próchnica zębów, zaś w przypadku nastolatków zbyt duże ilości słodyczy powodują także trądzik i kiepską kondycję skóry. To jednak nie wszystko. Cukier bardzo pobudza, a potem powoduje nagły spadek formy, dlatego też często czujemy się po spożyciu słodyczy osłabieni oraz rozkojarzeni. Bardzo duże spożywanie słodyczy prowadzi także do cukrzycy, jak również do rozwoju pasożytów wewnętrznych oraz rozmaitych grzybic, zwłaszcza układu pokarmowego.

Kiedy mowa o uzależnieniu?
Jeśli człowiek nie jest w stanie zrezygnować z czegoś słodkiego, to zazwyczaj mowa o uzależnieniu. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach jest to po prostu siła nawyku. Nie wszyscy ludzie łatwo się uzależniają, dlatego dobrze jest umieć rozróżnić to, do czego przywykliśmy, od tego, co jest dla nas konieczne. Jeżeli, nie jedząc słodyczy, zaczynamy być drażliwi, nerwowi, krzyczymy na inne osoby, nie jesteśmy w stanie się skupić czy doświadczamy zawrotów głowy albo drżenia rąk – mowa o uzależnieniu od słodyczy.

Jak rezygnować z cukru?
Na pewno nie nagle. Organizm, który przyzwyczajony jest do słodyczy, często będzie gorzej reagował na ich nagłe odstawienie niż powolne zmniejszanie dawek. Dobrze jest słodycze zastępować zdrowymi, ale również słodkimi przekąskami, np. suszonymi owocami. Nadal zaspokajają potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, a są o wiele zdrowsze. Z czasem dobrze jest zupełnie wykluczyć typowe słodycze z diety i sięgać po nie jedynie w ramach nagrody czy przyjemności. 

Chcesz dbać o siebie? Czytaj o zdrowiu na polakuzaoszczedzisz.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz