piątek, 23 października 2015

Kinesiotaping – co to jest


Oglądając telewizję coraz częściej zauważamy znanych celebrytów i sportowców, którzy na ciało mają naklejane rozmaite, kolorowe paski. Dla wielu osób pozostają one zagadkowe, choć metoda kinesiotapingu jest coraz bardziej rozpowszechniana również w kręgach rehabilitantów.

Kinesiotaping nie jest metodą o długim rodowodzie – jej stworzenie, dogłębne opracowanie oraz wykorzystanie zostało spopularyzowane w Japonii dopiero w latach 80. XX wieku. Początkowo zabiegi takie stosowane były wyłącznie u sportowców w celu poprawienia ich kondycji, dziś jednak grają istotną rolę także w rehabilitacji przy rozmaitych schorzeniach. Czym jest kinesiotaping i jakie znajduje zastosowanie?

Charakterystyka metody

 

Kinesiotaping ma również swoją polską nazwę: plastrowanie dynamiczne. Jest to metoda terapeutyczna wykorzystywana w rehabilitacji, zaliczająca się do ogólnych metod bazujących na plastrowaniu części ciała. Oznacza to, że metoda ta wykorzystywana jest jako terapia dodatkowa przy leczeniu stanu pacjentów z dolegliwościami bólowymi i przeprowadzana jest przez przyklejanie do ciała specjalnych plastrów w odpowiednim układzie.
Należy brać jednak pod uwagę, że plastry wykorzystywane w kinesiotapingu nie są zwykłymi plastrami. Stworzona została specjalna kategoria tych produktów, które mają właściwości podobne do cech skóry. Oznacza to, że mają zbliżone grubość oraz ciężar, a dodatkowo nie naciągają skóry, a rozciągają się wraz z nią na długość. Co więcej, są one wodoodporne, dzięki czemu powszechnie stosuje się je przy uprawianiu najróżniejszych sportów. Plastry mają strukturę stworzoną ze specjalnej przędzy, przez co przepuszczają powietrze i nie powodują np. odparzeń.

Wykorzystanie plastrowania dynamicznego


Oczywiście, najszersze zastosowanie plastrowania dynamicznego można zauważyć przy kontuzjach sportowców. Tego typu plastry mogą być stosowane na skórę w najróżniejszych miejscach, od stawów aż po okolice kręgosłupa i dolnego odcinka pleców. W zależności od miejsca, w którym znajdują się plastry oraz tego, jak zostały umieszczone, zaobserwowano u pacjentów różne pozytywne rezultaty. W niektórych przypadkach było to zmniejszenie dolegliwości bólowych, zaś w innych – zwłaszcza w obręczy barkowej – zwiększenie zakresu ruchu kończyn. Plastry stosowane w pewnych obszarach, np. przy mięśniach uda, mogą wzmacniać je na czas wykonywania dodatkowych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Co ciekawe, plastry stosuje się również w terapiach związanych np. z uporczywymi bólami głowy czy przy leczeniu paliatywnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz